Adres Çubuğu Önerileri ve Diğer İstenmeyenler

Recommended Posts

Tarayıcımı özelleştirmek istiyorum fakat:

- Adres Çubuğundan Arama Yaparken Öneriler Alıyorum

Ayarlar'dan - URL otomatik tamamlamayı etkinleştir  seçeneğini devre dışı bırakmama rağmen arama ve url önerileri alıyorum. Örneğin; "Merhaba Dünya" yazmaya başladığımda M harfi ile başlayan arama önerileri ve bağlantılar (örneğin: MSN.com, mozilla.org) devamını getirirken de 'me' ile başlayan öneriler geliyor. Yazmayı tamamladığımda ise "Merhaba Dünyalı Türkçe Dublaj Full İzle" gibi öneriler alıyorum. Oysa bunun  olmasını istemiyor, sadece aratmak istediğim sorguyu yazıp sonuçlarını almak istiyorum.

- Adres Çubuğunun Yanındaki Arama Kutusunu Kaldıramıyorum

Adres çubuğundan arama yapmaya başladığımızdan beri arama kutularına ve toolbar'lara ihtiyaç duymuyoruz. Sahi, toolbar kullanan kaldı mı?

Ayarlar'da bu kutucuğu kaldırmak için herhangi bir seçenek bulunmuyor. Adres çubuğu ve çevresinde de bununla alakalı bir seçenek bulunmuyor. Sağ tık ile de herhangi bir şeyi kaldırmak mümkün değil. Adres çubuğu dururken kutucuğun yer kaplamasını istemiyorum.

- Keşke Olsa

1. Birçok tarayıcıda "Ctrl + 1, Ctrl + 2" yaparak sekmeler arasında gezebiliyoruz. Bu özelliğe kısayolları düzenleyerek ulaşmak mümkün değil. Geliştiriciler bunu göz önünde bulundurarak çalışmalarını ilerletebilirlerse hoş olacaktır. Ama elbette alışkanlıklar değişebilir.

2. Sürükle-Bırak özelliğinin değişmesi gerekiyor, en azından ben böyle düşünüyorum. Örneğin şu yazdığımı seçip bulunduğunuz sayfaya sürükleyip bıraktığınızda yeni sekmede bu kelimeleri arıyor, eğer bir http://baglanti.olsaydi sizi o sayfaya yönlendirecekti. Fakat sekmelerin bulunduğu bölüme bunu bırakamıyoruz, adres çubuğuna bırakabiliyoruz. Eğer sekmelerin bulunduğu bölüme de bırakabilsek güzel olurdu. E olmasa da olur...

Cevaplar için teşekkürler, iyi günler.

Merhaba viva la maxthon (:

Öncelikle 4.4.5.2000 sürümünü kullandığınızdan emin olun.

- URL tamamlamayı devre dışı bırakmanıza rağmen öneri aldığınızı bildirdiniz. Aynı durumu teyit ettim. Geliştirici ekibe bildiriyorum.

- Arama kutusu, kenar çubuğu, durum çubuğu, sık kullanılanlar çubuğu gibi pencere elemanlarını Seçenekler Menüsü (sağ üstteki üç çizgi) > Görünüm sekmesine farenizi getirerek açılan menüden gösterip gizlemeyi seçebilirsiniz.

- Sekme geçişlerini önceki/sonraki şeklinde yapabilirsiniz. Sekme numaralandırma mevcut değil.

- Ayarlar > Fare hareketleri bölümünde Sürükle Bırak etkinse, seçtiğiniz metni veya bağlantıyı tarayıcının en üstüne taşımanıza gerek yoktur. Bir kaç piksel sürükleyip bırakma eylemi, seçilen metni/bağlantıyı yeni sekmede arayacak/açacaktır.

Ayrıca sürüklediğiniz metni/bağlantıyı adres çubuğuna bırakabileceğiniz gibi, sekmelerin sağına/soluna da bırakabilirsiniz.

Desteğinize minnettarız! (:

Merhaba viva la maxthon (:

Öncelikle 4.4.5.2000 sürümünü kullandığınızdan emin olun.

- URL tamamlamayı devre dışı bırakmanıza rağmen öneri aldığınızı bildirdiniz. Aynı durumu teyit ettim. Geliştirici ekibe bildiriyorum.

- Arama kutusu, kenar çubuğu, durum çubuğu, sık kullanılanlar çubuğu gibi pencere elemanlarını Seçenekler Menüsü (sağ üstteki üç çizgi) > Görünüm sekmesine farenizi getirerek açılan menüden gösterip gizlemeyi seçebilirsiniz.

- Sekme geçişlerini önceki/sonraki şeklinde yapabilirsiniz. Sekme numaralandırma mevcut değil.

- Ayarlar > Fare hareketleri bölümünde Sürükle Bırak etkinse, seçtiğiniz metni veya bağlantıyı tarayıcının en üstüne taşımanıza gerek yoktur. Bir kaç piksel sürükleyip bırakma eylemi, seçilen metni/bağlantıyı yeni sekmede arayacak/açacaktır.

Ayrıca sürüklediğiniz metni/bağlantıyı adres çubuğuna bırakabileceğiniz gibi, sekmelerin sağına/soluna da bırakabilirsiniz.

Desteğinize minnettarız! (:

Cevap için teşekkürler.

Fakat Sürükle Bırak özelliğinde sekmelerin çevresine bir metin bırakmak mümkün değil. Bağlantı, resim gibi öğeleri taşıyabiliyoruz, evet. Ayrıca Sürükle Bırak özelliğinin sayfa  içerisinde bir  yerde çalışması (ki sadece adres çubuğundan bahsetmemiştim, sorunun başlangıcında sayfaya bırakmaktan da bahsetmiştim) çok olumsuz. Zira bir metni okurken işlev aramaksızın seçme, sürükleme, ekranda herhangi bir yere tıklama gibi birçok şey yapıyorum. Bir şey okurken farkında olmadan bir sürü sekme açtığımı görüyorum. Bunun özelleştirilememesi de olumsuz bir durum. Eskiden kullandığım tarayıcıda sayfa içinde herhangi bir yere bırakma olmadığından sıkıntı yaşamıyordum, şimdi sekmeleri kapatmakla uğraşıyorum.

Cevap için teşekkürler.

Fakat Sürükle Bırak özelliğinde sekmelerin çevresine bir metin bırakmak mümkün değil. Bağlantı, resim gibi öğeleri taşıyabiliyoruz, evet. Ayrıca Sürükle Bırak özelliğinin sayfa  içerisinde bir  yerde çalışması (ki sadece adres çubuğundan bahsetmemiştim, sorunun başlangıcında sayfaya bırakmaktan da bahsetmiştim) çok olumsuz. Zira bir metni okurken işlev aramaksızın seçme, sürükleme, ekranda herhangi bir yere tıklama gibi birçok şey yapıyorum. Bir şey okurken farkında olmadan bir sürü sekme açtığımı görüyorum. Bunun özelleştirilememesi de olumsuz bir durum. Eskiden kullandığım tarayıcıda sayfa içinde herhangi bir yere bırakma olmadığından sıkıntı yaşamıyordum, şimdi sekmeleri kapatmakla uğraşıyorum.

Sürükle ve Bırak özelliğini Ayarlar > Fare hareketleri bölümünden etkisizleştirebilirsiniz.

Bunu devre dışı bıraktığınızda sekmelere veya araç çubuğuna sürükleme işlevi iptal olmaz. Sadece sayfa üzerinde bir kaç piksel sürükleyerek gerçekleşen işlev kapanır.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.